Venkovní svítidla s čidly pohybu jsou bezesporu velmi praktická, avšak umí být také zdrojem zbytečně spotřebované elektřiny. Shrňme si tedy nejdůležitější fakta. Proč si osvětlení s PIR čidlem pořídit, kam jej umístit a naopak kam nepatří. Trh samozřejmě zaplavuje spousty druhů, modelů i výkonů a je dobré mít dostatek informací před rozhodnutím, jaké venkovní osvětlení s pohybovým čidlem pořídit.

Kam venkovní světlo s čidlem pohybu patří

Rozhodně tam, kde je velký večerní pohyb. Samozřejmě, největší smysl to má nad hlavní vchodové dveře. Venkovní svítidlo s detektorem pohybu má také smysl v průchodech kolem domu, avšak pouze tam kde se každý večer pravidelně pohybujete.

Pokud si takové světlo pořizujete z bezpečnostních důvodů, aby osvítilo prostor pokud do něj někdo vnikne, pak jdou zbytečná rozsvěcení stranou. Smysl pak má pořídit si LED reflektor s čidlem, ten má nižší spotřebu elektrické energie. Mějte na paměti více okolností i při pořizování tohoto druhu osvětlení ať nekupujete něco, co třeba nevyužijete.

Kam světlo  čidlem nepatří

Odpověď je nasnadě. Všude tam, kde nejste natolik často, aby bylo nepohodlné si ručně rozsvítit. Dále tam, kde hrozí že bude světlo zapínáno omylem, či pohybem cizích lidí nebo zvířat.

Nastavení citlivosti PIR čidla

Při nastavené vysoké citlivosti PIR čidla, dokáže rozsvítit i procházející kočka, ve větru se pohybující větve stromů apod. Každé takové zbytečné rozsvícení je jen ztráta peněz.

Citlivost je velmi užitečné nenastavovat na naprosté maximum jestliže to není nutné. Zvláště u hlavních dveří před domem, pokud k vašemu pozemku přiléhá blízká frekventovaná komunikace nebo chodník. Příliš citlivé čidlo budou spínat i projíždějící auta, nebo kolemjdoucí lidé. Nejlépe s pomocí druhé osoby vylaďte citlivost tak, aby světlo jistě spínalo na vašem pozemku.