Správnému osvětlení je třeba vždy věnovat dostatečnou pozornost. O to více na pracovišti. Prostředí firem a kanceláří je zpravidla osvětleno denním světlem, ne vždy je ale takové světlo dostačující. A to ať už kvůli požadavkům na konkrétní pracovní výkon, nebo i proměnlivosti počasí v našich končinách. Pro vytvoření optimálního pracovního prostředí je tedy třeba kombinovat světlo denní s osvětlením umělým.


Co je pro osvětlení pracovního místa důležité

Při výběru by vás měl především zajímat světelný tok. Ten je udávaný v lumenech (lm). Lumen vyjadřuje množství světelné energie za jednotku času a je tedy základním ukazatelem.

Dalším faktorem je barevná telota světla. Pro soustředěnou práci se obecně doporučuje barva blížící se denní bílé, nad 4000 kelvinů. A v neposlední řadě je důležitá spotřeba. Jako vždy bezkonkurenčně vítězí úsporná svítidla s integrovanými LED zdroji.

Zřejmě nejelegantnějším řešením, jsou vestavná svítidla do podhledů. Bezkonkurenčně nejoblíbenějším svítidlem je v poslední době čtvercové stropní svítidlo s integrovanými LED 60x60cm a světelným tokem přes 4000 lm. Univerzální rozměr předurčuje jeho použití do takzvaného rastru a osvětlení velkých kancelářských ploch.

Pro tvrdou práci


Pro práci v dílnách a továrních halách je správné osvětlení stěžejním faktorem pro výkon. Dostatek světla neunavuje oči a pomáhá k soustředění. Dále zvyšuje efektivitu práce a omezuje nehody a pracovní úrazy. V drsnějších podmínkách jsou na osvětlení kladeny zvýšené požadavky. Např. odolnost proti vniknutí prachových částic a odolnost proti vodě normou definované jako IP44.

Právě takovým rváčem je průmyslové svítidlo Bemko s integrovanými LED a světelným tokem 3200 lm. Toto svítidlo je novodobou ikonou dílenského osvětlení. Je vyrobeno z pevnostního plastu a přežije bez úhony i leckterý pád z výšky. Navíc, jeho konstrukce umožňuje jednoduché propojení více svítidel do řady.

Pracovní osvětlení na nerovné stropy


V případě osvětlení atypických stropů a podkrovních místností přicházejí na řadu lankové a kolejnicové systémy. Ty nabízí prakticky neomezenou variabilitu. Díky množství světelných bodů a dílů si sestavíte osvětlení přesně podle svých požadavků. V případě zájmu nás kontaktujte a my navrhneme řešení přímo pro Vás.

Příště se na osvětlení podíváme více zblízka a povíme si něco o pracovních a kancelářských lampičkách i jejich právoplatném místě na vašich stolech.