Jak rostou ceny energií, rostou i částky na fakturách. Také pro vás bývá otevírání obálek faktur za elektrickou energii noční můrou? Vůbec se vám nedivíme. Pouštět se do boje s energetickými giganty nemá cenu, ale existuje několik rad – jak ušetřit na spotřebě elektrické energie.

Jaderná elektrárna Temelín (JETE)

7 tipů jak doma spořit elektřinu

  1. Využijte slunečního svitu. Před tím než se po probuzení rozhodnete rozsvítit, ujistěte se, že nemáte zatažené závěsy či žaluzie. Je dost možné, že postačí sluneční svit a rozsvěcení nebude potřeba. Ohromnou výhodu mají prosklené stavby. Navíc sluneční svit je zdravý - udržujete si díky němu hladinu vitaminu D a má pozitivní vliv na naši náladu.
  2. Vyměňte žárovky. Dalším jednoduchou radou je rozhodnout se vyměnit staré žárovky s vysokou spotřebu elektrické energie a nahradit je LED žárovkami nejen úspornějšími, ale také šetrnějšími k životnímu prostředí.
  3. Omezte svou závislost na elektrických zařízeních. Typickým příkladem mohou být soudobé sušičky na prádlo. Je opravdu nutné sušit prádlo v sušičce, když venku tak krásně svítí sluníčko?
  4. Když to nepotřebuješ – odpoj to. I ta malá dioda „žere“ spoustu energie. Proto pokud není nutné mít vše permanentně zapojeno v zásuvce - vypněte to a zapínejte, až když to bude nutné!
  5. Zhasínejte. Pravděpodobně tím nejjednodušším způsobem, jak šetřit elektrickou energii je zhasínat v místnostech, kde se právě nenacházíte. Pokud často svítíte v celém domě nebo bytě, ale celá rodina se aktuálně nacházíte v obývacím pokoji, věřte nebo ne, i to je důsledkem vysokých faktur za elektřinu.
  6. Vyměňte staré spotřebiče za nové. Tak jak už jsme zmínili, nejen klasické žárovky, ale i starší spotřebiče spotřebovávají velké množství elektrické energie. Pakliže se rozhodnete vzít šetření energie opravdu zodpovědně, je jejich výměna nasnadě.
  7. Plný mrazák a lednice méně „žere“. To je známá pravda. Nezapomeňte, že pokud stojí lednice s mrazákem hned vedle trouby či sporáku, bude „žrát“ o to víc.

Určitě existují i další tipy, ale o těch zase příště.