Víte, jak správně používat stolní lampičku aby co nejefektivněji svítila na práci nebo čtení? Aby vám lampička dokonale vyhovovala, musíte vzít v potaz několik detailů.
 

Správná výška lampičky

Jedním z klíčových důležitých aspektů je výška samotné lampičky. Stínítko by mělo být maximálně ve výši očí. To z důvodu, aby vás ostře mířené světlo neoslňovalo. Pracovní lampičky s tím počítají a jsou obvykle vybaveny pohyblivým kloubem, nebo flexibilním krkem, který si podle sebe nastavíte.

V této kategorii je jednoznačným favoritem lampička od německého výrobce Wofi. Tu můžete celý den ohýbat do všech světových stran, a to bez obav z převrácení. Díky těžké a stabilní základně drží na stole jako přibitá. Navíc má komfortní třístupňový dotykový stmívač, který oceníte zejména brzy ráno, kdy vaše oči ještě nepřivykli dennímu světlu.

Pozor na přílišnou intenzitu osvětlení

Vhodná volba světelného zdroje a jeho intenzity je neméně důležitá. Jako u všech moderních svítidel, i zde si můžete zvolit, jestli požadujete vyměnitelnou žárovku, nebo lampičku s integrovanými LED zdroji. Oba přístupy mají své výhody i nevýhody.

Lampičky s paticí pro žárovky vám dávají možností výběru barvy i intenzity světla pouhou výměnou žárovky. Naproti tomu lampičky s integrovanými LED mohou být rozličných tvarů a jsou působivým doplňkem moderního interiéru.

Co se samotného světla týče, pro práci je nejvhodnější barva denní bílá, nad 4000 kelvinů. Protože budete mít lampičku pravděpodobně blízko desce stolu, nemusí být přehnaně výkonná. Bohatě postačí světelný tok okolo 400 lumenů. Odražené světlo nebude tolik unavovat vaše oči. Samozřejmě je vždy nutné vzít konkrétní podmínky a potřeby. Lampičku umístěte na stole tak, aby osvítila celou pracovní plochu, proti ruce kterou píšete.

Když pro lampičku není místo

Samotnou kapitolou jsou lampičky na klip, ty využijete jako mobilní zdroj osvětlení na místech, kde není dost prostoru pro stolní lampičku. Anebo tam kde světlo využíváte spíše sporadicky a není tak nutné, aby se na lampičku zbytečně prášilo.