Alice Archmanová 30. ledna 2015

Petro prosím, řekněte našim zákazníkům a čtenářům něco o sobě.

Studovala jsem na univerzitě v Itálii a ukončila jsem architektka Petra Dolejšovájej jako Dottore Petra Dolejšová. Shodou okolností moje doktorská práce byla o futuristickém typu venkovního osvětlení. Tato metoda se ještě pořád vyvíjí.

Po šestiletém studiu jsem získala stipendium na vysněnou univerzitu Bauhaus v německém Wýmaru a po té jsem nějaký čas působila v Praze. Tam jsem měla možnost spolupracovat na projektech pro VIP klienty, jako pan Baroš, či Šmicer, nebo pan Březina. Pocházím ale z jižních Čech a tak jsem se opět vrátila do Českých Budějovic a zde jsem založila roku 2007 vlastní firmu Piú Design.

„Spoustu nevhodně využitého prostoru můžete přetvořit k lepšímu právě osvětlením."

Vím, zní to jako klišé, ale přesto se zeptám. Jak moc důležité je pro interiér z pohledu designéra světlo?

V žádném případě si nemyslím, že je to klišé, ba naopak. Světlo je velice důležité. Když přijdu na místo, kde chce klient vytvořit změnu interiéru, první, co si ohlídám je využití světla. A to jak přírodního, tak průmyslového. Spoustu nevhodně využitého prostoru můžete přetvořit k lepšímu právě osvětlením.

Když poprvé vidíte prostory, které jako designér máte proměnit, ať už podle nějakého zdání či bez něj, patří vaše první pohledy na přirozené denní osvětlení nebo ne?

Je to první bod, podle kterého postupuji dále. Nemohu umístit pracovní část do tmavého koutu a naopak. Odpočinková část interiéru by nebyla úplně nejvhodnější u prosklené stěny, kam svítí sluníčko.

Říká se, že světlo a osvětlení dokáže opticky měnit velikost, respektive pocit z velikosti prostoru. Co je na tom pravdy?

Ano, barvy a světlo jsou kouzelníci, kteří mi při mé práci velice pomáhají. Klienti občas opomíjejí to, že i světlo má svojí barevnou škálu, která je velice důležitá pro vytvoření určité atmosféry. Pak je důležité, co vlastně Vaše světlo osvětluje. Zda prostor, či povrch, apod.

Jakých hlavních zásad práce se světlem se jako designér a interiérový architekt držíte?

Nejdříve zjistím odkud kam jde přírodní světlo a až po té se mi vykresluje dispozice celého interiéru. Někdy mám pocit, že lidé, kteří zrekonstruují byt či dům, důležitost světelných zdrojů vnímají spíše jako dekorativní, než jako funkční prvek domácnosti.

V čem dělají lidé největší chyby?

Největší chyba je plánovat osvětlení jako poslední prvek. Naopak, mělo by to být vždy ekvivalentní důležitost a to v prvních krocích zařizování celého interiéru.

Jak by tedy lidé měli se světelnými zdroji ve své domácnosti zacházet? Jaké ty chyby mají řešení?

Každopádně jsem zastáncem toho, že se vyplatí nejdříve plánovat a s plány se pomalu sžít než se začne realizovat. To se týká rovněž projektu osvětlení. Pokud si nevíte rady, pak využijte služeb kvalifikovaných odborníků. Ti vám dokáží Vám vymyslet jakékoliv řešení, které vyhovuje daným podmínkám a Vašim možnostem.

„Střídání pohledu na neosvětlenou klávesnici a na monitor je pro oko únavné."

Také jsem někde slyšela, že při sledování televize, nebo používání počítače by měl člověk mít rozsvícený ještě další zdroj světla. Kam jej umístit a proč? A jak silný by měl být?

Rozsvíceno nebo zhasnuto? Věčné téma v mnoha rodinách. Je lepší, když je rozsvíceno. Zejména při práci s počítačem. Střídání pohledu na neosvětlenou klávesnici a na monitor je pro oko únavné. U televize se někdy doporučuje umístit světla za obrazovku. U počítače stačí běžné osvětlení místnosti. Při sledování TV, nebo práci na PC je pro oko příjemnější rozmělnění kontrastu.

V současné době rozmachu technologie LED osvětlení jsou stále víc populárnější LED pásky. K osvětlení jakých míst v domácnosti jsou vhodné a pro co vhodné nejsou?

Jsem přesvědčená, že LED pásky jsou velice vhodné jako doprovodné světlo. Naopak pro pracovní plochy, jakou je například kuchyňská pracovní plocha, potřebujete kvalitnější a silnější osvětlení.

Na co by se z pohledu osvětlení měli lidé při rekonstrukci domácnosti nejvíce zaměřit? Co by neměli podcenit, nebo naopak na co mohou na přelomu 2014/15 zapomenout?

Myslím, že je opravdu důležité předem promyslet, jak bude určitá místnost a její části využívaná. Podle toho lze rozhodnout o vhodném osvětlení. Konec je asi opravdu obyčejným žárovkám a to hlavně z jednoho důvodu, který málokdo ví. Žárovka totiž není vlastně světlo, ale z 80% topení.

Dokážete takto obecně, z pohledu bytového architekta poradit nějaké „vychytávky". Co a jak nasvítit, kam instalovat osvětlení a jeho ovládání?

Ovládání osvětlení vždy doporučuji v celém interiéru řešit stejným způsobem. Je nepříjemné, když přijdete do koupelny a vypínače máte umístěné vodorovně a v obýváku vertikálně apod. A nezapomínejte, že v době kdy nepotřebujete svítit, tvoří světlo jako takové součást interiéru.

Jaký typ svítidla zvolit (např. pro obývák), aby si člověk mohl různými způsoby navolit atmosféru, nebo pro různé činnosti. Např. pro denní režim, večerní režim, odpočinek, nebo pro sledování TV.

V obývacím pokoji řeším vždy asi nejvíce druhů osvětlení. Důležité je, aby byla možnost vytvoření atmosféry. Ať už stmíváním, či střídáním osvětlení. Je dobré mít jedno centrální či hlavní světlo a další doprovodné. Jako jsou stojací lampy, nebo přisazená světla, která osvětlí jen odrazem např. stěnu, popřípadě zvýrazní nějaký tvar, či povrch.

„Způsob osvětlení jídelního stolu přímo souvisí s požitkem z jídla."

Liší se nějak intenzita a barva (teplota?) světla pro různá umístění? Např. Nad jídelní stůl, na pracovní stůl, stojací lampa na čtení apod.?

Jak jsem řekla barva je velice důležitá. Jiné světlo se používá pro jídelní stůl a jiné pro pracovní kout. Správné vnímání barev a celkového vzhledu pokrmu ovlivňuje chutě. Proto způsob osvětlení jídelního stolu přímo souvisí s požitkem z jídla. V žádném případě by nad stolem nemělo zářit příliš ostré oslňující světlo, ale naopak ani světlo příliš mdlé a ospalé.

Do světla nad jídelní stůl se tedy vyplatí trochu zainvestovat. Dobrým řešením při volbě svítidla nad jídelní stoly jsou závěsné lampy či lustry, které lze snadno polohovat. Opravdu jednoduše si tak sami podle svých potřeb můžete korigovat množství a intenzitu světla.

Jaké je vhodné osvětlení na noční stolek, nejen k rozsvícení před spaním, ale také na čtení. Stačí na čtení klasická lampička na noční stolek?

K nočnímu stolku je vhodná lampička, která se dá nasměrovat dle potřeby. Pokud si chcete číst, nemusíte při tom rušit partnera a podobně. Výborná jsou různá světla s čidlem. Například děti, když vstanou z postele na toaletu, nemusí si rozsvěcovat oslnivé světlo, ale u nohou se jim rozsvítí orientační světýlko, aby se nebály tmy.

„Není nic horšího, než si ráno u zrcadla připadat zelená kvůli nevhodnému osvětlení."

Které plochy z pohledu domácnosti jsou pro osvětlení prioritní? Např. kuchyňská pracovní deska, v koupelně nad zrcadlo, které další jsou důležité a lidé na ně často zapomínají?

Obávám se, že každý neosvětlený kout je nevyužitý kout. Proto je důležité řešit každou místnost se stejným důrazem. V koupelně by se mělo dávat pozor na barevnost světla a intenzitu u zrcadla. Nejvíce to ocení ženy, které se líčí. Není nic horšího, než si ráno u zrcadla připadat zelená kvůli nevhodnému osvětlení.

Jaké osvětlení je vhodné do dětského pokoje? Je to jen otázka vkusu, nebo by to mělo mít nějaká pravidla? Tedy krom psacího stolu.

Ze zkušenosti radím klientům do dětského pokoje silnější typy LED osvětlení a to hlavně kvůli bezpečnosti. Ledka nikoho nespálí a barevnosti se meze nekladou. To jak bude světlo vypadat, je už opravdu jen na vkusu a přání klienta do jakého stylu se interiér bude směřovat.

Jaká kritéria zohlednit pro osvětlení podle druhu místnosti? (ložnice, obývák, koupelna, pracovna/kancelář atd.)

  • Do ložnice patří příjemné doprovodné světlo, a také lampičky vhodné ke čtení.

  • V obýváku je ideální možnost variability, kde osvětlením můžete měnit atmosféru.

  • V koupelně hlavně efektivní odvětlení důležitých ploch a zrcadla.

  • V pracovně je důležité celkové umístění a kombinace s přírodním světlem.

Děkuji Petro za skvělé odpovědi. Jistě lidem otevřou oči při zacházení se světlem ve svých domácnostech. Ještě bych Vás ráda požádala o nějakou hlavní a zásadní myšlenku, na kterou by měli lidé vždy pamatovat, když se rozhodují o nákupu osvětlení. Dokážete něco takového našim zákazníkům a čtenářům vzkázat?

Jestliže si chtějí klienti vytvořit příjemný domov, musí mít promyšlené osvětlení a jeho využití, je to velice důležité. A od toho jsou odborníci, návrháři interiérů a specialisté, kteří najdou vždy nějaké vhodné řešení v daném prostoru a podmínkách. Vždy rádi poradíme a podpoříme původní záměr klienta, který nasměrujeme až k dokonalosti.

Skvělé, díky moc.