Nejdůležitější při výběru LED žárovky je údaj o světelném toku - počtu lumenů. Čím více lumenů, tím více světla LED žárovka dává. Tento údaj je velmi důležitý a proto je dobré si ho zkontrolovat právě přes jednotku světelného toku Lumen (lm). 

LED žárovka

 

     Klasické žárovky        Led žárovky

     25 W                           220-230 lm

     40 W                           410-430 lm

     60 W                           700-750 lm

    75 W                           920-970 lm

    100 W                        1300-1400 lm

 

PARAMETRY

Led žárovky jsou energeticky velice úsporné a mimo to mají také velmi dlouhou životnost. Spotřeba se udává ve Wattech a je přibližně o 80% nižší, než u běžných žárovek. Jednoduchý vzorec - čím víc Wattů, tím víc svítí, nemusí platit. Nezapomeňte zkontrolovat, zda je led žárovka určena pro napětí 220V nebo pro 12V!

Na rozdíl od běžných zářivek a úsporných žárovek led žárovka svítí okamžitě po zapnutí. Start není doprovázen nepříjemným blikáním. Navíc u led žárovky je udáván vysoký počet startů. Na krabičce by měla být určitě uvedena také energetická třída.

 

BARVA SVĚTLA

tabulka

Barva světla se udává v Kelvinech, tedy v jednotce tepla. Čím nižší údaj v Kelvinech, tím teplejší je barva světla, a naopak čím vyšší, tím je světlo studenější.

 

  • Teplá bílá (většinou v rozmezí 2800-3300K) - jedná se o žlutou barvu světla, která se nejvíce blíží klasické žárovce. Tato barva světla není příliš ideální pro oči.
  • Neutrální bílá (většinou v rozmezí 4500-5000K) - toto je bílá barva světla, nejvíce se přibližující dennímu světlu.
  • Studená bílá (většinou v rozmezí 6000-6500K) - bílá barva, na spektru je už blíže modré než žluté. Odpovídá jasnému dennímu světlu. Subjektivně se zdá, že led žárovka se studenou barvou světla svítí silněji než ta s teplou barvou, přestože mají stejnou svítivost. Při bílém světle se méně unaví oči.

 

Barvu světla může výrazně ovlivnit kryt. U led žárovky s mléčným krytem bude světlo méně žluté, než u žárovky s čirým krytem.

 

LED DIODY - DRUHYLED reflektorová žárovka

DIP (Dual In-Line Package)

Jedná se o původní tzv. kloboučkové led diody, které se dnes již příliš nepoužívají. Tyto DIP led diody mají nižší účinnost a rychlejší úbytek svítivosti než moderní SMD nebo COB diody. Jsou vhodné pouze pro méně svítivé led žárovky, které neplánujete využívat příliš intenzivně. 

smdSMD (Surface Mount Device/Diod)

V současnosti nejvíce používané led diody jsou díky vysoké účinnosti nejpopulárnějším zdrojem světla. Existuje množství různých druhů, které se liší velikostí. Označují se číslem podle svých rozměrů. Například SMD 5050 značí SMD led diodu o rozměrech 0,5mm x 0,5mm, která se skládá se tří čipů a rozptyl světla je 120 stupňů nebo SMD 3528 obsahuje jeden čip, rozměr je 3,5 x 2,8mm, z toho vychází pojmenování 3528. Příkon 0,08W. Rozptyl světla je 120stupňů;. SMD čipy se požívají ve většině led žárovek a ve všech led páscích.

COB (Chips On Board)cob

Jedná se o zatím poslední perspektivní led technologii, která zažívá masivní růst. COB technologie integruje množství čipů do jedné desky. Světlo tedy nevychází z mnoha samostatných diod, ale z jednoho velkého bodu. Výhodou COB technologie je vysoká svítivost. COB se zatím používá především v led reflektorech. Postupně se začíná uplatňovat i v některých typech led žárovek.

STMÍVATELNOST LED ŽÁROVEK

Led žárovky většinou nejsou stmívatelné. Chcete-li je používat se stmívačem, je nutné koupit speciální stmívatelné led žárovky. To platí pro led žárovky pracující s napětím 220V. Na led žárovky 12V (patice MR16/GU5.3 a G4), led pásky, led moduly a 12V led osvětlení stmívače bez problému fungují.

PATICE ŽÁROVEK

Tento údaj je neméně důležitý. Patice se musí shodovat s Vaším svítidlem.

 

  • Patice E27 je klasický velký závit
  • Patice E14 je klasický malý závit
  • Patice GU10 je určena pro bodovky
  • Patice G9 je patice používaná v novějších svítidlech
  • Patice MR16 a G4 jsou patice většinou uzpůsobené na 12V napětí

 

Pokud si paticí nejste jisti, stačí se podívat na stávající žárovku, kde budete mít údaje s největší pravděpodobností uvedené. Rozměry LED žárovek si také zaslouží pozornost. U některých led bodovek je tělo o něco delší než u klasických halogenových.

ROZPTYL SVĚTLA

Tento údaj je poměrně důležitý. Úhly do 120 stupňů jsou výrazně směrové. BodovkaKdyž si koupíte led bodovku s rozptylem 45 stupňů, bude svítit jako reflektor na určité místo. Nejlepší využití tedy najde při osvětlení konkrétního předmětu, ale nerozptýlí světlo po celé místnosti. Bodovka s úhlem svitu 120 stupňů je ideální do lampičky nebo podhledů. Nedoporučujeme je použít do lustru, ve kterém jsou žárovky posazeny směrem nahoru, protože by byl nasvícený pouze strop. Pokud dáte led žárovku s rozptylem světla 270 stupňů do lampičky, větší část světla pohltí stínítko a lampička tak nesplní svůj prioritní účel.

NEVÝHODY LED ŽÁROVEK

Led žárovky jsou bezesporu ideálním svícením v každém prostoru - mají minimální spotřebu, dlouhou životnost a vysokou efektivitu. Přesto můžete narazit na některá úskalí.

doutnavkaPotíže mohou nastat, zejména pokud led žárovky použijete do svítidel, která mají více vypínačů. V případě takového zapojení se stává, že při vypnutí světla led žárovky buď problikávají, nebo slaboučce svítí. Žárovce to nijak neškodí a spotřeba elektrické energie je nulová - v okruhu je minimální zbytkový proud, který dokáže ledku mírně rozsvítit nebo občas probliknout. Řešení problému je poměrně jednoduché - stačí do systému dát jednu běžnou nebo úspornou žárovku. Ta zajistí potřebný odpor a zbytkový proud dále systémem neprotéká.

Obdobný problém, se stejným řešením, nastává v případě použití svítidel s čidlem pohybu nebo u vypínačů s doutnavkou. U těch lze doutnavku odpojit a tím problém vyřešit.